Starość – czym tak naprawdę jest?
5 kwietnia 2019

Trening kompetencji społecznych i emocji- Terapia Bajek

Czasem trudno mówić o emocjach. Czasem w życiu pojawiają się takie chwile bądź sytuacje, które wyzwalają w człowieku pokłady dotąd nieznanych mu odczuć czy zachowań. Czasem nie potrafimy nazwać tego, co się z nami dzieje- tak mogą myśleć dorośli. A jak o emocjach myślą dzieci? Jak je przeżywają? Dlaczego zachowują się w określony sposób?

Świat emocji bywa skomplikowany. Poczucie niezrozumienia powoduje lęk i powolne wycofywanie się z aktywności. U dorosłych taka sytuacja może powodować dyskomfort i poczucie samotności. Dla dzieci może być niemożliwą do samodzielnego przeżycia.

Utrata bliskiej osoby, rozwód rodziców, kryzys adaptacyjny, śmierć ukochanego zwierzątka, przeprowadzka, strata przyjaciela, pojawienie się nowego członka rodziny, wyjazd do innego miasta, zmiana szkoły to tylko niektóre sytuacje, które najczęściej w dzieciach budzą lęk i niezrozumienie. Pomocna wtedy okazuje się Terapia Bajek.

Bajki to krótkie alegoryczne opowiadania, których bohaterami mogą być ludzie bądź zwierzęta doświadczający analogicznych sytuacji jak te z prawdziwego życia. Bajki mają w sobie ukrytą mądrość. Przekazują wartości i pokazują możliwe rozwiązania sytuacji z pozoru skomplikowanych.

Terapia Bajek to forma pracy z pogranicza sztuki i terapii psychologicznej, która w przyjazny dziecku sposób pozwala odkryć i poznać siebie, własne uczucia, dążenia. Pozwala oswoić emocje, nazwać je, poznać uczucia i motywy postępowania innych ludzi, poznać jakimi prawami rządzi się i jak funkcjonuje świat.

Celem Terapii Bajek jest zapoznanie dziecka ze światem uczuć i emocji. Pozwala ona uporządkować siebie samego, otoczenie i świat bliskich osób. Poprzez przekazywanie wielu wartości wychowawczych pomaga kształtować osobowość, wyrabia swoistą wrażliwość, rozwija wyobraźnię, wpływa na wzrost inteligencji społecznej i emocjonalnej. Ułatwia także wgląd we własne uczucia. Pełni też pewnego rodzaju funkcję moralną: uczy jak odróżniać dobro od zła i jakimi wartościami kierować się podejmując ważne życiowe decyzje i wybory. Rozwija emocjonalność i ogólną wrażliwość. Dziecko może zobaczyć emocje, nazwać je, zobaczyć, że nie jest samo w świecie uczuć, których doświadcza.

Terapia Bajek jest niezwykle cennym źródłem informacji o sobie i otoczeniu. Pomaga przetrwać i zrozumieć wiele momentów i sytuacji życiowych, które w pierwszej chwili małemu człowiekowi wydają się nie do rozwiązania. Jest polecana dzieciom w każdym momencie ich życia. Trening Terapią Bajek opiera się o profesjonalne bajki terapeutyczne napisane i opracowane przez psychologów i pedagogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *