Empatia w kontakcie terapeutycznym
12 września 2019
Czym się kierować wybierając psychologa lub psychoterapeutę?
18 października 2019

Czym kierować się przy wyborze psychologa dziecięcego?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Jednakże dziecko to istota o dopiero kształtującej się samoświadomości. Poprzez kontakt ze światem zewnętrznym buduje podwaliny pod swoje dorosłe życie – uczy się określonych postaw i zachowań, zdobywa doświadczenie. Czasem prawidłowy rozwój dziecka jest utrudniony. Przyczyny tego mogą być różne – zarówno wady genetyczne, jak i trudna sytuacja w domu (rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, presja w szkole). Zadaniem rodzica jest zauważenie problemów dziecka związanych z jego prawidłowym rozwojem. Do rozwiązywania tych problemów i znalezieniu ich źródeł potrzebna jest wykwalifikowana i doświadczona osoba, którą jest psycholog dziecięcy.

Jaka wybrać dobrego psychologa dziecięcego?

Przy wyborze dobrego psychologa dziecięcego powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wykształceniem i kwalifikacjami umożliwiającymi wykonywanie przez niego zawodu. Przede wszystkim jest to dyplom magistra z psychologii, który uprawnia do wykonywania zawodu. Istotne będą też wszelkie kursy doszkalające i studia podyplomowe podwyższające kompetencje psychologa dziecięcego. Każdy psycholog dziecięcy powinien udostępnić do wglądu te dyplomy zarówno na swojej stronie internetowej, jak i w swoim gabinecie. Oczywiście same dyplomy to nie wszystko. Warto też zwrócić uwagę na dotychczasowe doświadczenia wybranego przez nas psychologa dziecięcego w pracy z dziećmi. Ważne są również odpowiednie umiejętności interpersonalne psychologa dziecięcego, które ułatwią mu kontakt z dziećmi. Są to między innymi: otwartość na problemy dziecka, zmysł obserwacji, cierpliwość i wyrozumiałość oraz empatia.

Gdzie szukać dobrego psychologa dziecięcego?

Najlepiej poszukać psychologa dziecięcego blisko miejsca, w którym mieszkamy. Jeśli zdecydujemy się na pomoc państwowej placówce informacje o nich powinniśmy uzyskać w przedszkolu lub szkole naszego dziecka, które podlegają tym placówkom. W poradni Psychologiczno-Pedagogicznej możemy uzyskać pomoc z zakresu diagnostyki oraz poradnictwa psychologa dziecięcego. Wcześniej jednak warto zwrócić się o pomoc do psychologa przedszkolnego lub dziecięcego. Jest to o tyle korzystne dla dziecka ponieważ psycholog najczęściej zna nasze dziecko i bez problemu będzie mógł dokonać obserwacji jego zachowań podczas codziennych zajęć. Jest to wyjście, z którego możemy skorzystać jeśli nie jesteśmy wstanie sobie pozwolić na prywatne konsultacje z psychologiem dziecięcym. Jeśli uda nam się trafić na dobrego specjalistę, dla którego praca jest misją, osiągniemy pożądane efekty. Jeśli natomiast zdecydujemy się na prywatną opiekę warto popytać znajomych oraz poczytać opinię w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *